Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

Siber Suçlar Neden Artıyor?
2021-05-03 12:45:10

Bilgi hırsızlığı, siber suçların en pahalı ve en hızlı büyüyen bölümüdür. Büyük ölçüde, kimlik bilgilerinin bulut hizmetleri aracılığıyla web'de artan şekilde ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Ancak tek hedef bu değil. Güç şebekelerini ve diğer altyapıyı yöneten endüstriyel kontroller kesintiye uğrayabilir veya yok edilebilir.  Kimlik hırsızlığı tek amaç değildir, siber saldırılar bir organizasyonda veya hükümette güvensizliği beslemek için veri bütünlüğünü tehlikeye atmayı (verileri yok etmeyi veya değiştirmeyi) hedefleyebilir.

Artık siber suçlular daha karmaşık hale geliyor, hedeflediklerini, kuruluşları nasıl etkilediklerini ve farklı güvenlik sistemleri için saldırı yöntemlerini değiştiriyorlar.

Sosyal mühendislik , fidye yazılımı, kimlik avı ve casus yazılımın en kolay giriş şekli olduğu için en kolay siber saldırı biçimi olmaya devam ediyor . Verilerinizi işleyen ve zayıf siber güvenlik uygulamalarına sahip üçüncü taraf ve dördüncü taraf satıcılar, diğer bir yaygın saldırı vektörüdür ve satıcı risk yönetimini ve üçüncü taraf risk yönetimini daha da önemli hale getiriyor.

Accenture ve Ponemon Enstitüsü'nün Dokuzuncu Yıllık Siber Suç Maliyet Çalışmasına göre, bir kuruluş için ortalama siber suç maliyeti geçen yıl 1,4 milyon dolar artarak 13,0 milyon dolara çıktı ve ortalama veri ihlali sayısı yüzde 11 artarak 145'e yükseldi. Bilgi riski yönetimi hiç bu kadar önemli olmamıştı.

Veri ihlalleri, kredi kartı numaraları veya banka hesabı ayrıntıları, korunan sağlık bilgileri (PHI) , kişisel olarak tanımlanabilir bilgiler (PII), ticari sırlar, fikri mülkiyet ve diğer endüstriyel casusluk hedefleri gibi finansal bilgileri içerebilir. Veri ihlallerine ilişkin diğer koşullar, kasıtsız bilgi ifşası, veri sızıntısı, bulut sızıntısı, bilgi sızıntısı veya veri sızıntısını içerir.

Siber suçtaki büyümeyi yönlendiren diğer faktörler şunlardır:

İnternetin dağıtılmış doğası
Siber suçluların yetki alanları dışındaki hedeflere saldırma yeteneği, polisliği son derece zorlaştırır
web'de artan karlılık ve ticaret kolaylığı
Mobil cihazların ve Nesnelerin İnterneti'nin yaygınlaşması.