Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

İnternetteyken kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?
2021-05-03 22:10:51

İnternette çok fazla yanlış bilgi, kötü insanlar ve kötü web siteleri var. Aşağıda, internete bağlıyken bilgisayarlarını ve kişisel bilgilerini güvende tutmak ve kendilerini bilgisayar suçlarından korumak için herkesin izlemesi gereken adımlar ve öneriler bulunmaktadır.

Verilerin şifreli olduğunu doğrulayın
Kullanıcı adları, parolalar veya kredi kartı bilgileri gibi gizli bilgileri İnternet üzerinden gönderirken, yalnızca güvenli bir şekilde gönderin. Bunu doğrulamak için İnternet tarayıcısı güvenlik kilidi, tarayıcı pencerenizin sağ alt köşesinde veya adres çubuğunun yanında küçük bir kilit (İnternet tarayıcısı güvenlik kilidi) simgesi arayın . Görünüyorsa, kilit simgesi de kilitli konumda olmalı ve kilidi açık olmamalıdır.

Internet Explorer güvenli adres çubuğu.
 Internet Explorer 7.0 güvenli adres çubuğu

Ayrıca , yukarıda gösterildiği gibi URL'nin https ile başladığından emin olmanızı öneririz .

Kilit kilitli konumdayken veriler şifrelenir ve bu, ele geçirilirse herhangi birinin verileri anlamasını önlemeye yardımcı olur. Görünür bir kilit olmadığında veya kilidi açık konumda olduğunda, tüm bilgiler düz metindir ve yakalanırsa okunabilir. Çevrimiçi forum gibi bir web sayfası güvenli değilse, çevrimiçi bankacılık web siteniz gibi korumalı sitelerde kullanmayacağınız bir şifre kullanın.

Güvenli bir şifre kullanın
Çevrimiçi bir banka sitesi gibi gizli verileri depolayan web sitelerinin güçlü parolalar kullanması gerekir . Ayrıca, oturum açma gerektiren her web sitesi için farklı bir şifre kullanmanızı öneririz. Parolalarınızı hatırlamak için yardıma ihtiyacınız varsa, bir parola yöneticisi kullanmayı düşünün .

İşletim sisteminizi ve yazılımınızı güncel tutun
İşletim sistemi geliştiricileri tarafından yayımlanan güncellemelerin çoğu, bilgisayar güvenliğiyle ilgili sorunlarla ilgilidir. İşletim sisteminizin her zaman en son güncellemeleri çalıştırdığından ve geliştirici tarafından hala desteklendiğinden emin olun. Microsoft Windows XP gibi daha eski işletim sistemleri artık Microsoft tarafından desteklenmemektedir ve bu nedenle artık güncelleme almamaktadır.

Şifrelenmemiş E-posta 
Parolalar, kredi kartı bilgileri vb. Gibi gizli verileri asla e-posta üzerinden iletmeyin . E-posta şifrelenmez ve bir üçüncü şahıs tarafından ele geçirilirse okunabilir.

Kimlik avı dolandırıcılıklarından haberdar olun
E-dolandırıcılık
Tanıyın kimlik avı dolandırıcılığı ve teknikler hesap bilgileri ifşa sizi kandırmak. Çevrimiçi bankacılık siteleri, Paypal, eBay, Amazon ve oturum açma gerektiren diğer popüler siteler popüler hedeflerdir.

İstemleri kabul ederken veya kabul ederken dikkatli olun
Herhangi bir program veya eklenti yüklemeniz istendiğinde, Tamam düğmesini tıklamadan önce sözleşmeyi okuyup anladığınızdan emin olun. Anlaşmayı anlamıyorsanız veya programı yüklemenizin gerekli olmadığını düşünüyorsanız, iptal edin veya pencereyi kapatın.

Nereden giriş yaptığınıza dikkat edin
Çalışma yeriniz, tuş kaydedicileri kurabilir veya çevrimiçiyken bilgisayarı izlemek için başka yöntemler kullanabilir. Bu bilgilere erişimi olan biri bu günlükleri okuyabilir ve kullanıcı adlarını ve şifreleri toplayabilir. Ayrıca, bilgisayarınız başka iş arkadaşlarınızla paylaşılıyorsa tarayıcınızda herhangi bir parola saklamayın.

Kablosuz ağ
Şifresiz  kablosuz ağlar tüm bilgilerin ve bilgisayarınızdan gönderilen ve alınan bilgiler yakındaki bir kişi tarafından okunabilir. Bunun olmasını yalnızca WEP veya WPA kullanarak güvenli bir ağda oturum açarak önleyin (yalnızca WPA yoksa WEP kullanın). Bu bir ev kablosuz ağı ise, güvenli olduğundan emin olun.

Ev kablosuz ağ yönlendiricinizin güvenliğini sağlama.
Bir arkadaşınızın bilgisayarında bir hesapta oturum açarken endişelenin. Aşina olmadığınız bir bilgisayar veya ağ, kullanıcı adlarını ve parolaları bilerek veya bilmeyerek kaydedebilir. Son olarak, bir arkadaşınızın bilgisayarındaki herhangi bir siteye giriş yaparken, şifre bilgilerini asla tarayıcılarına kaydetmeyin.

Alternatif bir tarayıcı kullanın
Internet Explorer'ın eski sürümleri herkesin bildiği gibi güvensizdir. Tarayıcınız olarak Internet Explorer kullanıyorsanız, Google Chrome veya Mozilla Firefox gibi alternatif bir tarayıcı düşünün . Windows 10 çalıştırıyorsanız ve bir Microsoft tarayıcısı kullanmaya devam etmek istiyorsanız , Internet Explorer yerine Microsoft Edge kullanmayı düşünün .

Her zaman bir şeyler paylaşmadan önce düşünün
Facebook gibi sosyal ağ siteleri , arkadaşlarınızla ve ailenizle çevrimiçi bağlantı kurmak için harika bir yerdir. Bununla birlikte, insanların kendileri veya başkaları hakkında kişisel bilgileri fazla paylaşması da çok kolaydır. Bir sosyal ağda veya İnternet'teki herhangi bir yerde bir şey paylaşmadan önce, herkesin görmesi durumunda bunun sizin için sorun olmayacağından emin olun. İnternette paylaştığınız her şey herkese açık olarak düşünülmelidir çünkü özel olarak paylaşıldığına inandığınız bir şeyin herkese açık olarak sızdırılması mümkündür. Birini gücendirebileceğini veya sizi utandıracağını düşündüğünüz bir şeyi paylaşmayı düşünüyorsanız, belki de bunu internete koymamayı düşünün.

Facebook benim hakkımda ne biliyor?
Çevrenizdekilerin farkında olun
İş yerinde, okulda, kütüphanede veya etrafınızda ekranınıza bakabilecek insanların bulunduğu herhangi bir halka açık alanda, omuz sörfü yapan herhangi birine karşı dikkatli olun . Birisi şifrenizi yazdığınızı izleyebilir ve bu da hesabınıza erişmesine izin verir.

Gizli kalması için ekranda görüntülenen bilgiye ihtiyacınız varsa, ekran için bir gizlilik filtresi kullanmayı düşünün .

İnternet tarayıcısı eklentilerini güncelleyin
Çoğu saldırgan , Adobe Flash gibi tarayıcı eklentileri aracılığıyla güvenlik açıkları bulur . Yüklü tüm İnternet eklentilerinin güncel olduğundan emin olun .

Kaydedilmiş şifrelerin güvenliğini sağlayın
Parolaları ve oturum açma bilgilerini güvenli bir alanda sakladığınızdan emin olun. Oturum açma bilgilerini asla yapışkan bir nota veya şifrelenmemiş bir metin dosyasına yazmayın.

KeePass şifre yöneticisi
Parolalarınızı kaydetmek için, tüm oturum açma bilgilerini saklayan ve bu bilgileri güvenli bir şekilde şifreleyen ve parolayı koruyan bir parola yöneticisi kullanmanızı öneririz .

Parolalarımı hatırlamanın güvenli bir yolu nedir?
Bir tarayıcıya şifre bilgisi kaydederken, İnternet tarayıcınıza erişimi olan herkes tarafından görülebilir. Örneğin, Firefox'ta bir ana parola ayarı olmadan, saklanan tüm parolaları herkes görebilir .

Kendinizi kötü amaçlı yazılımlara, casus yazılımlara ve virüslere karşı koruyun
Bilgisayara bir virüsten koruma programı yükleyerek bilgisayarınızı virüslerden koruyun . Antivirüs koruması yüklemek istemiyorsanız ve bilgisayarınız Windows'un daha yeni bir sürümünü çalıştırıyorsa, en azından bilgisayarınızda Windows Defender'ı çalıştırın. Ayrıca, Malwarebytes gibi bir kötü amaçlı yazılım koruma programına sahip olmak , bilgisayarınızı kötü amaçlı yazılımlara ve casus yazılımlara karşı korumanın da iyi bir yöntemidir .

Önemli verilerin yedeklerini alın
% 100 bilgisayar güvenliği diye bir şey yoktur , bu nedenle önemli verilerin yedeklerini almak da önemlidir. Bilgisayarınız İnternet'teyken bilgisayarınıza bir şey olursa, yedekleme yapmak veri kaybını önler.

Bilgisayarınızı nasıl yedekleyebilirsiniz.
İndirilen dosyaların sağlama toplamını doğrulayın
Bir dosya sağlama toplamını da listeleyen bir web sitesinden bir program indirdiyseniz , sağlama toplamının indirdiğiniz dosyayla eşleştiğinden emin olun. İndirilen bir programın sağlama toplamının doğrulanması, kurmakta olduğunuz programın yüklemek istediğiniz şey olduğunu onaylamanıza yardımcı olur.

Bir yükleyici dosyasının sağlama toplamı nasıl doğrulanır.
Çevrimiçi okuduğunuza her zaman güvenmeyin
Herkesin İnternette bir web sitesi oluşturmasının mümkün olduğunu ve birisinin yalnızca kötü niyetli bir site oluşturabileceğini anlayın. Örneğin, korku, yalan veya kötü amaçlı yazılımın yayılmasına yardımcı olmak için bir web sitesi oluşturulabilir .