Giriş Yap

Şifremi Unuttum

Haber Detayı

Dünyada Yankı Uyandıracak 10 Yapay Zeka Teknolojisi
2021-05-16 17:43:19

Yapay zeka, insan zekasını anlamak için bilgisayarları kullanmakla ilgilenir ve akıllı makineler, özellikle akıllı bilgisayar programları yapma bilimi ve mühendisliğidir.

Dünyayı Sarsan En İyi Yapay Zeka Teknolojileri
Şimdi popüler AI teknolojilerinin kapsamlı listesine bakalım.

1- Akıllı cihazlar

Bunlar günümüzde giderek daha popüler hale geliyor. Geçmiş yıllarda insanların kullandığı teknolojiler artık yeniden modelleniyor, değiştiriliyor ve akıllı cihazlar olarak piyasaya sürülüyor. Akıllı cihazların bazı mükemmel örnekleri şunlardır:

 • Akıllı güvenlik kameraları. 
 • Akıllı hoparlörler. 
 • Akıllı saatler. 
 • Akıllı telefonlar. 
 • Akıllı Anahtarlıklar.


Bu cihazlar, sensörler, yapay zeka ve farklı kablosuz bağlantılar aracılığıyla kullanıcılar ve diğer cihazlarla etkileşime girecek.

2. Kendi kendine giden arabalar
s e arabalar bağımsız kendilerini tahrik etme kabiliyetine sahiptir. Bu, sensörler birleştirildiği ve AI teknolojisi kullanıldığı için mümkün hale geldi. Bu yapay zeka biçimi, çarpışmaları azaltmaya ve sürücüler üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olacaktır. Bu sensörler, aracın yakın çevresinin haritasını çıkarmaya yardımcı olur. Yapay zeka, sensörler tarafından aktarılan bilgileri yanıtlar ve yorumlar. General Motors, Uber ve Tesla gibi şirketler şu anda sürücüsüz arabaları 2019 yılına kadar gerçeğe dönüştürmek için sistemler geliştiriyor.

3. Sanal Aracılar
Çevrimiçi müşteri desteği sağlayan, bilgisayar tarafından üretilen bir zekadır. Müşterilerle tartışmalara öncülük eder ve etkili yanıtlar sağlarlar. Bunlar, insan benzeri özelliklere sahip animasyonlu sanal karakterlerdir. Sanal aracılar şunları yapabilecektir:

 • Rezervasyon yap. 
 • Randevu alın. 
 • Sipariş vermek. 
 • Ürün bilgilerinden yararlanın.


Daha iyi hizmetler sunma işlevlerini geliştirmek için makine öğrenimi platformlarını kullanıyorlar. Microsoft, Amazon, Google ve Assist AI, sanal aracılar sağlayan tanınmış şirketlerdir.

4. Doğal Dil Üretimi
Verileri metne dönüştürebilen yapay bir zekadır. İngilizce gibi doğal bir dilde aktarılan metin sözlü veya yazılı olarak sunulabilir. Bu dönüşüm, bilgisayarlar tarafından oldukça doğru olan fikirlerin iletişimine yardımcı olur. Bu yapay zeka teknolojisi, inanılmaz derecede ayrıntılı raporlar oluşturmak için kullanılır. Sohbet robotları ve akıllı cihazlar, doğal dil üretiminden yararlanır.

5. Artırılmış Gerçeklik
Artırılmış gerçeklik, gerçek dünya ortamının algılanmasını değiştirmekle ilgilenir. Gelişmiş AR teknolojilerini kullanarak, kullanıcının çevreleyen dünyasında bulunan bilgiler etkileşime ve dijital manipülasyona tabidir. Bitmiş projeyi tamamlanmadan önce anlamak ve görselleştirmek için kişinin özel gözlük takması gerekir.
Artırılmış gerçeklik, üretilen karakterleri dünyayla harmanlıyor. Snapchat lens veya Pokemon Go oynadıysanız, artırılmış gerçeklikle etkileşime girdiniz. Artırılmış gerçeklik, makyaj seçimi yapan ve mobilyaları çok daha eğlenceli ve etkileşimli hale getiren farklı perakende mağazalarına giriyor.

6. Makine Öğrenimi
Makine öğrenimi, yapay zekanın bir alt kümesidir. Bu, makinelerin açıkça programlanmadan kendi başlarına öğrenebilmelerini ifade eder. Sistemlerin deneyimlerden otomatik olarak öğrenmesini ve gelişmesini sağlayan bir yapay zeka uygulamasıdır. Makine öğrenimi ile çalışırken çeşitli algoritmalar gereklidir. Bu algoritmalar, bilgisayarların öğrenmesini sağlamak için bir dizi eğitim verisi kullanır. Makine öğrenimi platformları verilere erişme, sınıflandırma ve tahmin etme becerisine sahiptir. Makine öğrenimi platformları aşağıdakileri sağlayarak zemin kazanmıştır:

 • Algoritmalar. 
 • Eğitim Araçları. 
 • Veri uygulamaları. 
 • Uygulama Programlama Arayüzü (API). 
 • Diğer makineler. 


Bu makineler özerk ve otomatik olarak bu makinelerin işlevleri etkin bir şekilde yerine getirmesine yardımcı olacaktır.

7. Derin Öğrenme
Karar vermede kullanılmak üzere verilerden kalıplar oluşturmada ve verileri işlemede insan beyninin işleyişini taklit eden bir makine öğrenimi alt kümesidir. Derin öğrenme, makine öğrenimi sürecini gerçekleştirmek için hiyerarşik düzeyde yapay sinir ağları kullanır. Çeşitli uygulamalar için çeşitli endüstrilerde kullanılmaktadır. Derin öğrenmenin bir araya getirilmesinin birkaç örneği, ilaçları yeniden kullanma olasılığını araştıran, görüntü tanıma ve tıbbi araştırma araçlarını kullanan ticari uygulamalardır.

8. Chatbotlar
Sohbet robotu, insanlar ve bilgisayarlar / makineler arasındaki etkileşimin en umut verici ve gelişmiş ifadesidir. Bir kullanıcı ile doğal dilde bir konuşmayı simüle eden yapay zeka destekli bir bilgisayar programıdır. Telefonlar, mesajlar, web siteleri ve mobil uygulamaları kullanarak iletişim kurar.
Chatbot, bir kullanıcıdan gelen girdilere göre yanıt verir. Sohbet robotu uygulamaları, kişiler ve hizmetler arasındaki etkileşimleri kolaylaştırmaya yardımcı olarak müşteri deneyimini geliştirir.

9. Nesnelerin İnterneti (IoT)
Nesnelerin İnterneti, benzersiz tanımlayıcılar (UID'ler) ile sağlanan ve insandan insana veya insandan bilgisayara etkileşime ihtiyaç duymadan ağlar üzerinden veri aktarabilen, birbiriyle ilişkili bir bilgi işlem cihazları sistemidir. IoT, çamaşır makinesi, cep telefonu, kahve makinesi, lamba, kulaklık vb. Cihazların bir açma kapama düğmesi ile internete bağlandığı bir kavramdır.

10. Görüntü Tanıma
Bir video veya dijital görüntüdeki bir nesneyi veya özelliği algılama sürecidir ve yapay zeka, bu teknolojinin üzerinde giderek daha fazla yer almaktadır. AI, fotoğraflar için sosyal medya platformlarının aranmasına ve görsel aramaları sırasında en alakalı olanları sonuçlandırmak için bunları çok çeşitli veri kümeleriyle karşılaştırmasına yardımcı olur. Görüntü tanıma, müşterileri ve görüşlerini analiz etmek, kullanıcıları yüzlerine göre doğrulamak, hastalıkları teşhis etmek ve plakaları tespit etmek için kullanılabilir.

Sonuç
AI sayesinde makinelerin insan zekasını taklit ettiği bir dünyada yaşıyoruz. AI, hayatımızda zaten önemli bir etki faktörü haline geldi. Yapay zeka konusunda uzman olmak ve yapay zeka sertifikaları hakkında daha fazla bilgi edinmek için Küresel Teknoloji Konseyi'ne göz atın.